​​​​​​​שיפוץ מקלטים


כל מי שמתגוררים בבניין שאינו חדש ולא כולל חדר ממ"ד יודעים שכל ביטחונם הוא סביב המקלט המשותף בעת מלחמה. על כן חשוב כי המקלט יהיה זמין ובעל תפקוד תקין לכל צרה.

על שיפוץ מקלטים ושדרוג שלהם במאמר הבא.

בעלי דירות רבים אשר מתגוררים בבניינים שניבנו לפני עשרות שנים אינם נהנים מחדר ממ"ד או אפילו מחדר מקלט קומתי, שכן אלו לא היו בנמצא בשנים עברו והם שייכים יותר למערכות הגנה חדישות יותר, שניבנו רק בבניינים חדשים בעשור או שניים האחרונים.
במצב של מלחמה ושמיעת אזעקה כל שנותר להם הוא לרוץ אל המקלט שבקומת הכניסה לבניין המשותף ולשהות שם עד שיאושר להם לצאת חזרה למרחב פתוח או לדירות שלהם.
במקרים רבים המקלט המשותף הפך במרוצת השנים (והמלחמות…) למקלט שאינו מטופח או זוכה להשקעת הדיירים, ובמקרים מסוימים הפך יותר למחסן משותף מאשר מקלט משותף, ולכן בשעת צרה יימצא כלא ראוי לשהייה של יותר מכמה דקות בלבד ולעתים אף לא ראוי לשהייה כלל ועיקר.
על מנת למנוע מצב שכזה רצוי לפנות לחברה המתמחה בביצוע שיפוץ מקלטים בצורה מקצועית ולשפץ את המקלט למצב "כמו חדש".

מהו שיפוץ מקלטים?

שיפוץ מקלטים הינו תחום התמחות של חברות שיודעות כיצד להפוך מקלט מיושן ומוזנח לכזה שיהיה תקין ויעיל בשעת צרה.


בין השאר מדובר על שיפוץ או תיקון של:


דלתות וחלונות
מערכת מיזוג אוויר
יחידת השירותים
איטום המקלט
חשמל ותאורה
צביעה וסיוד
משאבת מים


כל אלו חייבים להיות תקינים ושמישים לשעת צורך שכן אין לדעת מתי זו תגיע וחבל באותה העת להתחיל ולחפש פתרונות הגנה אחרים שלא בטוח יהיו יעילים כמו מקלט איכותי ופעיל.

כיצד מתנהל שיפוץ מקלטים?

שיפוץ מקלטים כמו כל פרויקט אחר בענף הבנייה אינו בעל מחיר אחיד ותלוי בהיקף העבודה הנדרש, שטח המקלט וחברת השיפוצים עצמה. רצוי לקבוע סיור במקלט ל 2-3 חברות שונות המתמחות בעניין זה, הן כדי לקבל עצות ומידע כיצד ניתן לייעל ולתקן את המקלט מכמה זוויות ראייה שונות והן על מנת לערוך השוואת מחירים שתביא להוצאה סבירה עבור כל דייר בבניין. כעת כל שנותר הוא לבחור את החברה המתאימה.
במרבית המקרים מדובר על הוצאה של מאות שקלים עד 1500 שקל לכל דייר בבניין והדבר נגזר כמובן מפרמטרים שונים כפי שציינו קודם לכן וכמובן ממספר הדיירים המתגוררים בבניין.

סיכום דבר

בכיוון ישראל יש כיום איום של מעל 100 אלף טילים וייתכן כי שהייה במקלט לא תהיה לזמן קצר במלחמה הבאה או בזו שאחריה ולכן חשוב כי מקלט שבמשך 20 או 30 שנה ויותר הוזנח יעבור מתיחת פנים ושיפוץ יסודי כך שיעמוד בתקנים חדשים ויעניק בטחון לתושבי הבניין אותם הוא נועד לשרת.
קידום אתרים
קידום אתרים
תפריט דף הבית טלפוןwazeפייסבוק